top of page

תבונת עת התבונה בזמן קורונה: רודנות הסגר - צאו מכלוב הפחדים- יום העצמאות חלף וסקטור אחר סקטור יוצאים עתה מתוך ההסגר.

- הממשלה מנסה להשתלט על הסחף על ידי תכניות יציאה מסודרות, אך הבלבול בהן עדיין רב.

- ומה איתנו האזרחים הותיקים שמעבר לגיל היציאה לפנסיה?

- אותנו הם מתכוונים להשאיר מאחור עד שכל הסקטורים האחרים יצאו מהסגר ועד שהם ייווכחו שהיציאה של כל הסקטורים האחרים לא הגדילה משמעותית את מספר הנדבקים, מספר החולים, מספר המונשמים ומספר המתים.

- אנחנו אמורים להמשיך ולהיות ממושמעים ולהסתגר בביתנו עוד שבועות וחודשים.

- אותנו מגדירים כ'קבוצת הסיכון' האולטימטיבית שחייבת להמשיך ולהישאר בסגר. מה שנותר לנו הוא לציית. מי שלא יציית, אחד דינו – לחלות בקורונה, להזדקק למכונת הנשמה ולמות בייסורים, בהשפלה ובבדידות.

- על מנת להמשיך ולקיים את ההפחדות האלה משרד הבריאות ממשיך להסתיר מאתנו מידע חשוב.

- הוא מסתיר מאתנו את הנתונים על כך שאין כל בסיס עובדתי להגדרת כולנו כמצויים ב'קבוצת הסיכון האולטימטיבית'. אומנם כשליש מסך כל מתי הקורונה הם בני הגילים המתקדמים, אך אלה הגיעו בעיקר מהמחלקות הסיעודיות ותשושי הנפש של בתי האבות והיו כבר עם מחלות רקע במצב חמור עוד לפני הקורונה. לעומת זאת, מספר המונשמים והמתים שהגיעו מבין אלה הממשיכים לגור בביתם ולתפקד בצורה עצמאית, שהם רוב רובם של אוכלוסיית הגמלאים - הוא זעום.

- הם גם מסתירים מאתנו את העובדות המוכיחות כי אין כל הצדקה לקבוע את מצבנו על פי ה'גיל הכרונולוגי' ולהתעלם מה'גיל התפקודי' שלנו. יש פער גדול מאוד בין אחוז המונשמים והמתים מעל לגיל הפנסיה ללא מחלות רקע לעומת צעירים מתחת לגיל הפנסיה עם מחלות רקע. (לפי מחקר שבוצע לאחרונה בניו יורק, 0.05% לעומת 23% של צעירים, מתחת גיל 65, עם מחלות רקע ).

- הם גם מסתירים מאתנו כי מבחינה חוקית לכל מה שהם מורים לנו, יש רק תוקף של המלצה. וההמלצה אמורה להיות נתונה לשיקול הדעת של כל אחד מאתנו על פי מצבו ונטייתו האישית.

- כלאו אותנו בכלא חרדתי מדומיין והגיע העת שנתמרד ונצא ממנו.

הוא פוגע לא רק בבריאותנו ולא רק בחופש התנועה שלנו, אלא גם במעמדנו כבני אדם האחראיים על גורלם. - הגיעה העת שנצא מכלא הפחדים המדומיין וניקח את האחריות לחיינו בידנו.

- צאו מה'זום' וקיימו מפגשי פנים אל פנים עם בני משפחתכם, עם חבריכם, ובעיקר עם מי שהם הכי יקר לכם - עם הנכדים שלכם.

- אל תוותרו גם על ההנאות האחרות שלכם. בין אם אלה יציאה לקניות או טיולים בחופי הים או בהרים (ואני יכול לגלות לכם בהקשר זה שאני אישית לא רק מפנטז אלא גם כבר מתכנן לצאת למסע התבודדות במדבר).

- אל תדירו עצמכם מהשתתפות בהפגנות. בני השיער האפור הם כוח ההפגנה העיקרי שמניע את רוב ההפגנות, שהן כל כך חשובות לקיומה של דמוקרטיה ולחופש הביטוי של האזרחים.

- ואל תוותרו גם על זכותכם לחזור לעבודה כמו כל העובדים בני הגילים האחרים. תרמו את חלקכם להתאוששות הכלכלית והחברתית של המדינה הזו, שהיא כל כך חשובה לכולנו.

- אין סיבה למנוע את כל אלה מכם. אין חוק או תקנה האוסרים זאת מכם. שום שוטר לא יוכל לתת לכם קנס על כך אם תקפידו על מסכה ומרחק של 2 מטר.

- ושלא יבהילו אתכם בכך שאתם ב'קבוצת הסיכון האולטימטיבית' רק מאחר ויש לכם מחלה כרונית. בכולנו דוגרות מחלות כרוניות כאלה בגילים המתקדמים, אך כיום אדם יכול להמשיך ולתפקד כרגיל גם עם שלושה ואף ארבעה מחלות כרוניות אם הוא מצליח להמשיך ולאחוז אותם במצב של קונטרול.

- במקרים גבוליים, אם אתם לא בטוחים, אני ממליץ לכם להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם.

- אל תרפו. הפעילו את התבונה והיוזמה האישית שלכם

- צאן מהכלא הדמיוני שהחדירו בכם פנימה מ'למעלה' והפעילו את תבונת עת התבונה האישית שלכם.


נ.ב.

אני שמח לבשר לכם כי בעקבות הפוסטים שהוצאנו על סכנות המשך ההסגר והצורך להפסיק אותו מייד, התפוצה הרבה שהם זכו לה, הפטיציה המשותפת שלנו עם האגודה הישראלית לגרונטולוגיה שזכתה עד כה בקרוב ל-8000 חתימות, ההצעה המפורטת לתוכנית יציאה מיוחדת לגימלאים שהכנו והגשנו לשרת המשרד לשוויון חברתי, שלתמיכה בה הצטרפה גם 'הסתדרות הגילאים', השרה הגישה אותה כתוכנית המשרד למל"ל (המועצה לביטחון לאומי) המרכזת את עבודת המטה של כל נושא הקורונה עבור ראש הממשלה. אני שמח לבשר לכם, כי אתמול הוזמנתי לדיון שיזם המל"ל ושאליו הוזמנו נציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים ובו הושגה הסכמה, כולל גם של משרד הבריאות, לקבל את התוכנית שהגשנו, שעיקרה שחרור מהסגר על פי הגיל התפקודי ולא על פי הגיל הכרונולוגי. מעבר לכך שבכך השגנו את מטרתנו המיידית, אני רואה בכך גם פריצת דרך שהיא בבחינת Game Changer תקדימי שעוד יהיו לו השלכות רחבות בהמשך לקידום ההכרה ב'עת התבונה' כתקופת חיים שיש להבחין בינה ובין תקופת הזקנה הסיעודית. אך כל מה שהושג הוא לא סוף המאבק, לכל היותר הוא "סוף ההתחלה"... הדרך לכך היא עוד ארוכה... ארוכה... בינתיים, אנחנו לא צריכים להמתין ולהישאר בהסגר עד שהממשלה תשלים את כל ההכנות והתקנות לכך. להערכתי זה עשוי להימשך לפחות עוד שבוע ויותר. אנחנו יכולים לצאת מההסגר כבר עתה.

Comments


bottom of page